Dudaklar, dişeti, dişler, dudağı çevreleyen dokunun rengi gibi bir takım estetik kriterlerin ayrı ayrı ve bir-biri ile olan ilişkisinin değerlendirilerek, kişilerin özel istekleri doğrultusunda porselen lamineler, emax veya zirkonyum destekli kaplamalarla, diş beyazlatma ile beraber ufak tefek bonding sistemleri ile veya hepsinin kombinasyonu şeklinde uygulamaların kullanılarak kişiye özel gülüş tasarımı yapılmasıdır.

Kliniğimizde gülüş tasarımı için kullandığımız yöntemlerden bazıları;

1-Yapısal formu düzgün olmayan, ayrık, beyazlatma ile yeterli etkinin alınamadığı durumlarda uygulanabilen (lamina) yaprak porselen tedavisi

2-Farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkan dişlerde aşınma ve madde kaybına neden olan durumlarda, aşırı miktarda renk değişimi olan dişlerde, implant üstü kaplamalarda, yapısı bozulmuş dişlerde, köprü uygulamalarında, dişlerin güçlendirilip ömrünün uzatılması ve doğal bir görünüme sahip olması amacıyla uygulanan porselen kaplama, zirkonyum kaplama ve emax porselen kaplama

3-Hastalarda dişler arası boşluklar bulunduğu durumlarda bu boşlukları dişlere zarar vermeden dolgular ile doldurma işlemi olan (bonding) estetik dolgu işlemleri

4-Beyazlığını kaybetmiş dişlerde uygulanan (bleaching) uygulaması

Güzel bir gülümseme elde edebilmek için, sadece beyaz dişler yeterli değildir. Beyazlığın yanı sıra diş etlerinin sağlıklı görüntüsü ve dişlerin orantısı da oldukça önemlidir. Gülüş tasarımı ile dişeti, diş, dudak uyumu sağlanarak mükemmel bir gülüş elde etmeniz hedeflenir.

A- Lamine Veneer (Yaprak Porselen)

Lamine Latince yaprak anlamına gelir. Lamine diş kaplama ,dişlerdeki renk farklılıkları, diş çatlakları ve kırıkları ,dolgudan kaynaklanan renk değişimleri ,ayrık dişleri birleştirme (diastema kapama) için uygulanır.

Çapraşık ve eğri dişlerin düzeltilmesinde ortodontik tedaviye alternatif olarak dişin her tarafından aşındırarak kesik bir diş formu vermek yerine sadece ön yüzeyini yaprak porselen uygulayarak estetik uygulama yapılabilmektedir .Bu yöntemle dişin yapısından 0.3 -0.7 mm kadar kesim yapıldığı için oldukça koruyucu bir protez uygulamasıdır alt yapısında Metal olmadığı için porselenin kendi yapısından dolayı doğal ve estetik gülüş sağlanmaktadır. Lamineler ile dişleriniz beyazlayabilir ,diş aralarındaki boşluklar doldurulabilir ve güzel bir gülümseye kavuşabilirsiniz. Lamineler aşınmaya karşı dirençleri oldukça fazla, yüzeyleri oldukça pürüzsüzdür.Böylelikle sigara ve benzeri nedenlerden dolayı oluşabilecek renkleşmelere rastlanmaz.

İşlem sırasında yapıştırıcı olarak özel bir malzeme kullanıldığından kaplamaların düşmesi ya da herhangi bir nedenden ötürü diş yüzeyinden ayrılması mümkün değildir.

B-Zirkonyum Kaplamalar

Zirkonyum doğada bulunan kimyasal bir elementtir.Metal desteksiz kaplamalar grubundan olup metal destekli kaplamalara kıyasla daha doğal bir görünüm sunar.Işık geçirgenliğinin metal destekli kaplamalara oranla daha fazla olması nedeniyle diş etlerinde koyu bir renk oluşturmaz ve ileride Metal kaplamalı porselen dişlerde olması mümkün olan diş eti kenarında siyah renk yansıması gibi SORUNLAR oluşturmaz bunun yanısıra zirkonyumun ışık geçirgenliği sebebiyle dişlerde meydana gelen mat görüntü kaybolarak dişlerin orijinaline en yakın bir görünüm alması sebebiyle daha sağlıklı daha şeffaf ve daha doğal bir görünüm elde edilir .Metal alerjisi olan hastalar için ideal bir diş tedavisi türüdür ,dayanıklıdır ,sigara veya başka nedenler ile oluşan lekelenmeleri en aza indirger ,ağız kokusuna yol açmaz, dişeti sorunlarına sebep olmaz, ağızda tat değişikliğine sebebiyet vermez.

Zirkonyum gren çapının düşük olması ,yüksek gerilme direncine sahip olması ve estetik alt yapısı sayesinde  diş hekimliğinde sık olarak kullanılmaktadır .Sıcaklığa ve aşınmaya karşı çok dirençlidir.

Diş hekimliği alanında görülen yenilikler sayesinde diş kaplamaları için günümüzde zirkonyum tercih edilmektedir. Önceleri porselen kaplama kullanılarak diş tedavisi yapılırken son yıllarda zirkonyum diş kaplamasının kullanımı artmaya başlamıştır. Zirkonyum günümüz diş hekimliği dünyasında porselen yerine geçmekte olan bir kaplama maddesidir. Porselene göre daha doğal bir diş görünümü veren zirkonyum birçok diş hekimi tarafından tercih edilen bir kaplama yöntemidir.

C-Emax Kaplamalar

Maksimum estetik anlamına gelmektedir. En iyi porselen kaplama denilebilir. bu uygulamanın en büyük avantajı Metal kullanılmıyor olmasıdır. Böylelikle şeffaf ve doğala yakın bir görünüm elde edilir .Yüzeyi leke ve plak oluşumuna karşı korunaklıdır.

Metal içermediğinden alerjik reaksiyona sebebiyet vermez, diş etinde ve yapılan dişlerin kenarlarında meydana gelen morumsu renk oluşumu ile karşılaşılmaz, diş yapısına zarar vermez, içeriğindeki maddeler diş ile en uyumlu yapılardandır.

Işık geçirgenliği olduğu için mat görünüm olmaz ,renk seçenekleri oldukça fazladır ,diş yapısı kaygan ve pürüzsüzdür. Bu sebeple diş taşı oluşumu neredeyse yok denecek kadar azdır .Bu da Diş eti rahatsızlıklarının meydana gelmesinin önüne geçer. EMax diş kaplama işlemi ağırlıklı olarak ön kesici dişler için uygulanmaktadır. Emax kaplamalar dayanıklılık açısından zirkonyum kaplamalara göre daha güçsüz olduğundan arka bölgedeki dişler için zirkonyum kaplamalar tercih edilir.

Emax monolitik lityum disilikat seramikten oluşan bir malzemedir. ışık geçirgenlikleri zirkonyuma göre daha fazladır .bu sebeple zirkonyuma göre daha doğal ve daha estetiktir ,camsı bir yapıdadır .fakat zirkonyum kadar dayanıklı olmadığından basıncının fazla geldiği bölgelerde zirkonyum kaplama tercih edilir.

D-Porselen Kaplamalar

Porselen diş kaplama, porselenden elde edilen ve orijinal diş yüzeyini kaplamak üzere üretilen bir diş kaplama tekniğidir. Porselen diş, dişlerde meydana gelen estetik kaygıları gidermek ve kişilere daha kaliteli gülüş elde etmelerini sağlamak için uygulanan bir tedavi yöntemidir.

Porselen diş kaplama, estetik görüntü kaygısı taşıyan hastalar için bir dezavantajdır. Işık geçirgenliği zirkonyum ve emax’e kıyasen daha az olduğu için doğal diş rengini yansıtamaz. Bu da mat ve donuk bir renkte olmasına neden olur. Özellikle de ön dişlerde doğal görüntüyü yakalayamaz.

Metal destekli kaplama oldukları için dayanıklılıkları iyidir.

E-Diş beyazlatma (Bleaching)

Lazerle diş beyazlatma son teknoloji kullanılarak yapılan diş beyazlatma İşlemidir .bu teknik şu anda kalıcı diş beyazlatma da gelinen en son teknolojidir. günümüzde kullandığımız lazer diş beyazlatma işleminin diş yüzeyine ve minesine herhangi bir zararı yoktur.

Başarı oranı çok yüksek olan diş beyazlatma tedavileri diş hekimi tarafından uygulanmadığı takdirde dişlerinize zarar verebilir .lazer diş beyazlatma işlemi klinik ortamında yaklaşık 1 saat kadar süren bir işlemdir. Bleaching işlemi kimyasal maddeler kullanılarak dişlerinin renginin açılması işlemidir .lazer beyazlatma işleminden sonraki 15 gün dişler dışardan gelen renkli maddelerden etkilenmeye açık olduğundan renk verici gıda ve içecekleri tüketmemeye dikkat edilmelidir bu işlem sırasında diş etrafındaki diş etine koruyucu bir plak yerleştirilerek diş etinin kimyasallardan etkilenmemesi sağlanır. Kliniğimizde güvenle ve başarıyla optimum beyazlatma sağladığımız bleaching işlemini uygulamaktayız.