İmplant, eksik dişin yerine ya da ağızda kayba uğrayan kısımları tamamlamak amacıyla çene içine veya üstüne yerleştirilen yapay diş kökü olarak tanımlanır.

Bu tedavi şekli günümüzde insan vücudunun rahatlıkla kabul ettiği ve diş dokusuna uyumlu titanyumdan yapılan materyalin diş kaybının olduğu bölgelere uygulanması ile gerçekleşir. İmplant yapılacak bölge lokal anestezi ile uyuşturulur 5-10 dakika içinde de implant yerleştirilir .implantın çene kemiği ile bütünleşmesi için 2,5-3 ay kadar beklenir daha sonra ikinci aşamaya gelinir. implantların üzerine yerleştirilecek porselen dişlerin ölçüsü alınır ve bir hafta on gün içinde dişler yerine takılır.

Bir hastaya implant yapılabilmesi için yeterli kemik kalınlığına ihtiyaç duyulur. Piyasada bulunan implantların en kısası 6-8 mm yüksekliğinde 3,5-4 mm çapındadır. Dolayısıyla bu kalınlıkta bir implantı çene kemiğine yerleştirmek için bundan daha kalın bir kemik yapısına ihtiyaç duyulmaktadır. 6-8 mm’lik bir implant için 7 veya 9 mm  kemik yüksekliğine, 3,5 mm’lik bir implantı yerleştirmek için de çapı 5,5 mm’lik kemik kalınlığına ihtiyaç duyulmaktadır. Eğer hastada bu seviyede ve miktarda kemik yoksa ileri cerrahi tekniklerle kemik yükseltme işlemlerine müracaat edilmektedir. Bunun için kemik augmentasyonu, titanyum mesh ,sinüs lifting, bone spreading gibi cerrahi operasyonlar kliniğimizde başarıyla uygulanmaktadır.

Akdeniz şifa ailesi olarak en iyi doktor kadromuzla merkezimizde gelişimini tamamlamış her sağlıklı bireye implant tedavisini uygulamaktayız.

İmplantlarda ömür boyu destek sağlamaktayız.

İmplant yaptığımız hastalarımıza uyguladığımız implant çeşidini ve boyutunu gösteren bir sertifika verilmektedir.Maalesef Bazı Kliniklerde implantın markası bilinmediği için üstüne diş yapılamayan çok sayıda hasta görülmektedir. implantların çene kemiğine kaynaştığı ama markasını bilinmediği durumlarda bu implantları maalesef çıkartmak gerekmektedir. Hastalarımız implantı yaptırıp üst yapı için tekrar gelemeyecekleri bir durum oluşsa bile dünyanın neresinde olursa olsunlar implant üstü protezini yaptırabilirler.

İmmediate implantlar: Bir Günde İmplant

Gerekli prosedürler sağlandıktan sonra diş çekimi sonrası implant yapılabilir. Aynı zamanda bu implantlar hekimlerin tavsiye ettiği bir tedavidir. Dişler çekilir çekilmez ilk 24 saat içinde kemikte küçülme meydana gelmeye başladığı için immediate implantları ile dişte kemik kaybı engellenebilir. Aynı gün içerisinde çekim ve implant yapılması hasta içinde konforlu bir tedavidir.

İmplantlardan destek alarak yapılan protezler:

İmplant üstü protezler sabit ya da hareketli protezlerdir. Sabit protezler diş kemiğine yerleştirilen implantların üzerine sabitlenerek gerçekleştirilir.

Hareketli protezler çok sayıda diş eksikliğinin olduğu ve sabit protezler ile tedavi yapılamadığı durumlarda uygulanan diş protezi tipidir. Hareketli protezler, diş eksikliği olan ya da tamamen dişsiz hastalarda uygulanan bir yöntemdir. Yeterli diş kemiği yapısı olan hastalarda bu işlem rahatlıkla uygulanabilir. İmplant üzerine yapılacak kaplama hastanın isteği doğrultusunda çeşitli materyallerden yapılabilir. İmplant destekli protezler Geleneksel protez işlemlerine oranla daha küçük boyutlarda hazırlanır. Bu da hastanın protezle uyumunu kolaylaştırır. İmplant destek alınarak yapıldığı için çiğneme daha kuvvetli olur.

İmplant Uygulamasında Yeterli Kemik Desteği Sağlamak İçin Kullanılan Cerrahi Teknikler:

Sağlıklı bir şekilde implant destekli dişler yapılabilmesi için implantların çevresinin en az 1’er mm. Kemik tarafından sarılması gerekir.dolayısı ile uzun ömürlü implantların uygulanabilmesi için yeterli genişlik ve uzunlukta kemik desteğine ihtiyaç vardır.

Yeterli miktarda kemik varlığını tespit edebilmemizin temel iki yöntemi vardır:

1- Klinik muayene bilgili ve tecrübeli bir hekim tarafından yapılır.

2- Klinik kontrollerde ve hatta operasyon sırasında bile tespit edilemeyecek tüm detayları görebileceğimiz dental volumetrik tomografiden (üç boyutlu görüntülemeden) faydalanılır. Yeterli kemik desteği yoksa;

Sinüs lifting, kemik tozu kullanımı, bone spreading, titanyum mesh kullanımı gibi cerrahi teknikler kullanılarak yeterli kemik desteği sağlanır.

Sinüs Lifting Tekniği

Üst çene arka bölgede yeterli kemik yok ise sinüs bölgesine dikey yönde-yeni kemik oluşumu sağlamak için kullanılan bir cerrahi tekniktir. Sinüs üst çenenin hemen üzerinde yaralan Maxiller yani azı dişlerimizin yakınında yer alan anatomik boşluklardır. Üst çene arka bölgede dişler kaybedildiğinde ve onların yerine protez zamanında yapılmadığında sinüs duvarı ile kret tepesi adı verilen çene kemiği en üst noktası arasındaki mesafede kısalma meydana gelir bu bölgeye implant yapılacak yeterli kemik olmadığından azalan kemik oranında artış oluşturmak için sinüs lifting uygulaması yapılır. Bu işlem genellikle lokal anestezi uygulanarak yapılır. Sinüs bölgesi istenilen seviyede kaldırılarak o bölgede ağız içerisinden açılan küçük bir pencere aracılığıyla meydana getirilen boşluğa kemik tozu ve greftleme işlemi yapılarak dikiş atılır ve bölge kapatılır. Sinus greftleme işlemi, aşağı sarkmış olan sinus boşluklarının doldurulması sonucunda dişsiz bölgelere implant tedavisi uygulayabilmek için kullanılmaktadır. Bu işlem sayesinde kemik içine tam olarak yerleşmesi gereken implantın boyu ve genişliği için yeterli hacim yaratılır.

Bone spreading, bone splitting, sandwich tekniği, split osteotom

Yetersiz kemik kalınlıklarında kemiği sandviç gibi açıp arasına implantın yerleştirildiği tekniktir. Kemiği yatay yönde ayırarak çeneyi genişletme işlemi yapılır.

Kemik Çoğaltma (Kret Ogmentasyonu) 

Dişleri taşıyan kemiğin implant yapılabilmesi için kalınlaştırılması ya da yüksekliğinin artırılması için yapılan cerrahi işlemlerdir. Bu işlemler sırasında hastanın kendi kemiği kullanılabildiği gibi özel olarak üretilmiş kemik tozları da kullanılabilir.Genellikle hayvansal ya da sentetik kemik tozları kullanılır. Kemik tozlarının kullanıldığı seans aynı anda implant yerleştirmek de mümkün olabilir.

Titanyum Mesh (Titanyum Örgü, Titanyum Membran)

Mükemmel bio uyumluluk, tıkayıcılık özelliği, geçirgenliği çok iyi, yumuşak olduğu için kolaylıkla kullanılabilir. Cerrahi alanlara uyum sağlamak için kesilebilir. Alveoler kemik defectlerinin üç boyutlu olarak yeniden yapılandırılmasını sağlar. Kemik greftinin uygun muhafaza edilmesini sağlar, kemik rejenerasyon alanını iyileştirir, kemik replasmanını kolaylaştırır. Bir bariyer gibi davranarak kemik neoformasyonuna yardımcı olur.