Diş tedavileri ile ilgili tüm uygulamaları kapsar. Bu tedavilerin başlıcaları:

a- Kompozit Lamineler: Kompozit lamine, dişlere zarar vermeden; dişin rengini, şeklini değiştirmek, büyütmek veya bir kusurunu tedavi etmek ve dişe estetik bir görüntü vermek amacıyla dişlerin ön yüzeylerine kompozite malzeme ile yapılan estetik ve kozmetik restorasyonlardır.

Prosedürde:

Estetik ön diş dolgularında ,dişler arası açıklık (diastema) bulunan vakalarda ,çürümüş ve herhangi bir sebepten kırılan dişlerin onarımında ,dişin rengini değiştirmemiz gerektiğinde Kompozit laminadan yararlanırız. Bu uygulamanın en önemli özelliği tek seansta yapılabilmesi ve oldukça ekonomik olmasıdır.

b-Estetik Dolgular: Dişlerde kompozit malzemeyle kişinin diş rengine sahip dolgu malzemesi kullanarak daha doğal ve estetik görünüm elde edilmesidir .kompozit dolgu halojen ışıkla sertleşir ve dişe kimyasal olarak bağlanır. Amalgam dolgulardan çok daha uzun ömürlü ,estetik ve sağlıklıdır.

c-Seramik İnley ve onley dolgular:İşte aşırı madde kaybolduğunda büyük çürükler meydana geldiğinde bu restorasyonlardan yararlanırız. İnley ve onleyler dolgu ile kuron (kaplama) arasında bir çözümdür.

Dolguyu destekleyebilecek yeterli miktarda diş yapısı bulunmadığı ve dişin kron ile kaplanacak derecede zarar görmediği durumlarda inley ya da onleyler kullanılır. Laboratuvarda diş teknisyeni tarafından hazırlanan porselen esaslı diş dolgularıdır.