Kaybedilen dişler ve ağız içi çevre dokularının yeniden oluşturularak hastaya kaybetmiş olduğu estetik, fonasyon ve fonksiyonu yeniden kazandırmayı amaçlamaktadır

protetik diş tedavisinde tedavi seçenekleri.

Sabit Protezler:

Gerek doğal dişler üstüne gerekse implantların üstüne yapılıp yapıştırılan ya da vidalanan protezler bu gruba girer.

Takılıp çıkartılabilir protezlere oranla hasta tarafından daha kolay kabul edilir hasta tarafından çıkarılamayan protezlerdir .protezde hastanın kaybolan fonksiyonları tekrar kazandırılmaya çalışılır aynı zamanda bozulan konuşmanın düzeltilmesi ve estetik görünümün de daha iyi olması amaçlanmaktadır.

Gelişen teknoloji ile birlikte çok farklı uygulamalarla doğal görünüşü birebir taklit edebilen sabit protez uygulamaları da artık klinik çözümlere eklenmiştir .protezin ,metal destekli porselen kaplamalar ,emax, zirkonyum kaplamalar, lamine veneer, implant destekli sabit protezler olmak üzere çeşitleri vardır. En uygun olanı hekiminiz size önerecektir.

Hassas Bağlantılı Protezler

Çok sayıda diş eksikliğinin olduğu ve sabit protezler ile tedavi yapılamadığı durumlarda uygulanan diş protezi tipidir dişlerde hazırlanan yuvalara oturan gizli tutucularından dolayı halk arasında çıtçıtlı protezler olarak da bilinir.

Hassas bağlantılı protezlerin yuvalar içerisine oturan kısımları protezi yerinden çıkarmayı önlemektedir bu nedenle yemek yerken hareket etmezler zamanla hassas bağlarında gevşeme görülebilir bu durumdada lastikler kolayca değiştirilebilir.

Hassas bağlantılı protezlerin dişlerden destek aldığı kısımlar protezin içerisinde olduğu için kancalı protezlere göre çok daha estetiktir hareketli protezler takılıp çıkarılırken dişlere travma uygularlar ve çene kemiğinde erimelere neden olabilirler .bu nedenle çok sayıda diş eksikliğinde çene kemiği içine dental implantlar yerleştirilmelidir.

Hareketli Protez

Bir veya daha fazla diş eksikliğinin tedavisinde kullanılan hasta istediği zaman rahatlıkla takılıp çıkarabildiği üzerinde eksik dişlerin yer aldığı apareylerdir.Total protez, parsiyel protez, immediate protezler olarak farklılıklar göstermektedir.

Total protez ağzınızda hiç doğal diş kalmadığı durumlarda alt ve üst çenede kalan kemik dokusu üzerinden destek alan akrilikten üretilen halk arasında takma diş olarak da adlandırılan protezlerdir.

Parsiyel protezler doğal dişlerin bir kısmının olup bir kısmının ise çekilmiş olduğu durumlarda yapılan takılıp çıkarılabilen protezlerdir.Bu tip protezler ana dişlere bağlanan kroşe  tellerle tutuculuk sağlarlar.Bu tel görünümünün estetik olmadığını düşünen hastalara şayet gerekli şartlar var ise hassas bağlantılı estetik protezler yapılabilir.

İmmediate protezler tüm ana dişlerin çekilmesi durumunda hasta dişsiz kalmak istemediğinde ya da implantlar yerleştirilmiş fakat bir bekleme süreci oluşması gerektiğinde iyileşmeyi beklemeden kısa sürede hazırlanıp hasta ağzına takılan protezlerdir.

Hareketli protezlerin yumuşak dokular üzerine oturması hareket etmesi sonucu yapımına ne kadar özen gösterilmiş olursa olsun vuruklar olabilir hasta tarafından kullanımı sabit proteze nazaran daha zordur .Klasik hareketli protezlerin en iyi alternatifi implant destekli protezlerdir implant işlemi ile protezlerin gerek tutuculuğu gerekse stabilitesi artar.

İmplant Destekli Protezler:

Diş eksikliği olan ya da tamamen dişsiz hastalarda uygulanan bir yöntemdir.Yeterli diş kemiği yapısı olan hastalarda bu işlem rahatlıkla uygulanabilir.İmplant üzerine yapılacak kaplama hastanın isteği doğrultusunda çeşitli materyallerden yapılabilir.

implant destekli protezler geleneksel protez işlemlerine oranla daha küçük boyutlarda hazırlanır. Bu da hastanın protezle uyumunu kolaylaştırır. implant destek alınarak yapılan protezlerin çiğneme gücüne dirençleri daha kuvvetli olur.